Hakkımızda

Genel

TESMER TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ

Eğitim, Staj ve Sınavlar

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği TÜRMOB tarafından 1993’te faaliyete geçirilen Temel Eğitim Staj Merkezi TESMER, aday meslek mensuplarına (stajyer) yönelik eğitim ve sınav hizmetlerinin yerine getirildiği bir merkezdir.

TESMER tarafından üretilen projelerin eksiksiz yerine getirilebilmesi düşüncesiyle, pek çok ilde TESMER Şubesi kurulmuştur. Şube bulunmayan illerdeki hizmetler ise Odalar tarafından verilmektedir. İllerdeki TESMER şubeleri ile Odalar, Merkez tarafından hazırlanan projelerin uygulanmasında önemli ve etkin bir rol oynamaktadırlar.

TESMER, ülkemizde bir ilk olan eğitim sistemiyle, aday meslek mensuplarının temel bilgilerindeki eksiklikleri tamamlamalarına ve mesleki gelişimlerine yardımcı olmaktadır. Staja Giriş Sınavında başarılı olarak staja başlayan aday meslek mensupları, staj yerinde bilgi ve deneyimlerini artırırken, bu süre içinde bilgi ve yetkinliklerini güçlendirmek amacıyla uzaktan eğitim programına da katılmaktadırlar.

Uzaktan eğitim programı e-Use, TESMER’in farklı mekanlarda bulunan stajyerlere, bilgilerini ve yetkinliklerini güçlendirme olanağı sağlayan, günün mesleki ortam ve koşullarına uygun hazırlanarak sunulan bir eğitim programıdır. Yenilenen program ile 15 zorunlu ve 5 seçimli ders ile günün mesleki donanımlarına sahip olmalarını sağlamak hedeflenmiştir.

Dijital teknolojinin kazandırdığı olanakları kullanan TESMER, eğitim, belge gönderimi, staj ve sınav amaçlı tüm işlemler için dijital adım uygulamasını hayata geçirmiş ve uzaktan kimlik doğrulama ile dijital ortamda iletişimi sağlamıştır.

Staja Giriş Sınavı, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavı ve Yeminli Mali Müşavirlik Sınavının planlanması ve yürütülmesini de gerçekleştiren TESMER, bu sınavlarla ilgili başvuru ve sonuçları alma işlemlerini de dijital ortama taşımıştır.

TESMER, stajyerlerle ilgili her türlü bilgi ve belgelerin dijital ortamda kaydedildiği, izlendiği ve işlemlerin yapıldığı TEOS sistemi ile teknoloji altyapısını kurmuş olup sürekli güncelleyerek hizmet vermektedir.

 

TESMER’in İktisadi Projesi: LUCA

Meslek mensuplarının zamandan ve mekandan bağımsız, internet üzerinden işlemlerini gerçekleştirdikleri, sınırsız kullanıcı özelliğine sahip yazılım LUCA, bu alanda lider olmuş ve sürekli teknolojik gelişmeleri ve mevzuat düzenlemelerini hızla hayata geçirerek kullanıcılarına büyük iş ve hizmet kolaylığı sağlamıştır.

Mali Müşavir paketi ve ticari paketleriyle meslek mensuplarının yanı sıra müşterilerine de bu kolaylığı sağlayarak meslek mensupları ve müşteri arasındaki muhasebe işlemlerinin aktarımına ve daha kolay ve hızlı şekilde işlemlerin gerçekleştirilmesine olanak sağlamıştır.

Entegratörlük hizmetine de giren LUCA, bu alanda da önemli bir rol üstlenerek meslek camiasına ve müşterilerine hizmete devam etmektedir.