SMMM Sınavı Başvuru İşemleri

Bilgilendirme SMMM Sınavı

SMMM Sınavı
Aday İşlemleri Videosu

Bu videoda Stajını tamamlayarak Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavına katılmak isteyen adayların TEOS Sisteminde ve Dijital Adım Uygulamasında yapması gereken işlemler yer almaktadır.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınav Başvuru İşlemleri

Sınava ilişkin başvurular, sınav ilanında belirtilen sürelerde TEOS üzerinden yapılır ve başvuru evrakı “Dijital Adım Uygulaması” üzerinden yüklenir.

SMMM Sınav başvuruları, “İlk Başvuru (Dosya)” ve  “Tekrar Başvuru” olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır.  Başvuru ve evrakın kabulü sürecinde aday, Oda/TESMER Şubesi ve TESMER tarafından yürütülen işlemler aşağıda açıklanmıştır.

 

İlk Başvuru (Dosya)

İlk kez sınava katılmak üzere başvuru yapan her aday için TEOS’ta “Dijital SMMM Sınav Dosyası” açılır. Sınav süresince, adaya ilişkin tüm bilgi ve belgeler bu dosyaya eklenir.

Aday, SMMM Sınavına başvuru yapmak için TEOS’a giriş yapar. “Sınav Başvuruları” menüsüne girerek ön başvurusunu tamamlar. Başvuruya ilişkin evrak listesi TEOS’ta oluşur. Aday tarafından yüklenmesi gereken evrak başlıkları “Uygulama”ya yansır. TEOS tarafından oluşturulan belgeler ise “Uygulama”da yer almaz.

Aday, Dijital Adım Uygulaması”na akıllı telefon veya tablet üzerinden TEOS kullanıcı hesabıyla giriş yapar. Yüklemesi gereken evrak başlıkları uygulama üzerinde görüntülenir.

Aday, belirtilen adımları izleyerek aşağıdaki listede; 1, 3 ve 5. sıralarda yer alan evrakı yükler. 2 ve 4. sıralardaki evrak TEOS tarafından oluşturulduğu için uygulama üzerinde yer almaz.

SMMM Sınavı Başvuru Evrakı (İlk Başvuru)

S.No

Evrak

Açıklama

1

SMMM Sınav Başvuru Formu

Odadan alınan sınav başvuru formu doldurulup, imzalandıktan sonra uygulama üzerinden yüklenir.

2

SMMM Sınavı Başvuru Belgesi

Sınav başvurusu gerçekleştikten sonra TEOS tarafından oluşturulur.

3

Adli Sicil Belgesi

e-Devlet kapısı üzerinden alınmış karekodlu adli sicil belgesi (Adli sicil kaydı varsa, mahkeme kararı)

4

Taahhütname

Aday onayladıktan sonra TEOS tarafından oluşturulur.

5

Biyometrik Fotoğraf

 1 Adet Biyometrik Fotoğraf

6

Diğer

TESMER tarafından gerekli görülen diğer belgeler

Evrakın yüklenmesinden sonra aday TEOS’a girer, TEOS üzerinden kredi kartı veya ilgili banka şubelerinden ödemiş olduğu sınav ücreti ile sınav başvurusunu yapar.

Başvuru evrakını yüklediği halde sınav ücretini ödemeyen adayların başvurusu işleme alınmaz.

Sınav başvurusunun gerçekleşmesi sonrasında, adayın “Uygulama” üzerinden yüklemiş olduğu evrak TEOS’ta “Onay Bekleyen Evrak” menüsünde SMMM kişi kartına aktarılır.

 

 Evrak Takibi

Adaylar, Dijital Adım Mobil Uygulaması veya TEOS üzerinden yüklenen evrakın onay durumunu (onay bekleyen / onaylanan / ret edilen) takip edebilir.

 

TEOS’a Yüklenen Evrak Kontrolü

Dijital Adım Mobil Uygulaması üzerinden TEOS’a yüklenen evrak, Oda/TESMER Şubesi/TESMER tarafından kontrol edilir.

Kontrolde uygun bulunmayan evraklar “Ret” edilir ve bu ret kaydı “Dijital Adım” uygulamasının “Evrak Takibi” bölümünde evrakı gönderen kişi tarafından görülebilir.

Kontrol edilen ve “Ret” edilmiş olan evrak hakkında TEOS tarafından SMS/e-Posta yolu ile adaya bilgi verilir.